Maxim Integrated MAX17501BTEVKIT#
MAX17501BTEVKIT# picture photo
Mfg. Part Number
MAX17501BTEVKIT#
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
KIT EVAL FOR MAX17501B
Datasheet Download
MAX17501BTEVKIT#.pdf
Availability of MAX17501BTEVKIT#
QUANTITY
MAX17501BTEVKIT# Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX17501BTEVKIT#
Internal Part NumberEIS-MAX17501BTEVKIT#
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Step-Down Converters, MAX17501 and MAX17502
Himalaya Synchronous Buck Converter Family
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductMAX1750x Step-Down Converters
Maxim - Himalaya Step-Down Switching Regulators
Reference Design LibraryMAX17501BTEVKIT#: 5V @ 500mA, 4.5 ~ 60V in
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
SeriesHimalaya
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Non-Isolated
Power - Output-
Voltage - Output5V
Current - Output500mA
Voltage - Input6 V ~ 60 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching600kHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartMAX17501B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX17501BTEVKIT#
Related LinksMAX17501, MAX17501BTEVKIT# Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX17501BTEVKIT# Details Description
Related parts for MAX17501BTEVKIT#
THERM PAD POWER MOD .005" Q3 datasheet.pdf
IC SW 1.65V SPDT DUAL 20-TSSOP datasheet.pdf
IC MPU CAN DUAL HS 68-PLCC datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 3/8" 9.4" datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS .100 DBL STR SMD datasheet.pdf