Maxim Integrated MAX17501GTEVKIT#
MAX17501GTEVKIT# picture photo
Mfg. Part Number
MAX17501GTEVKIT#
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
KIT EVAL FOR MAX17501G
Datasheet Download
MAX17501GTEVKIT#.pdf
Availability of MAX17501GTEVKIT#
QUANTITY
MAX17501GTEVKIT# Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX17501GTEVKIT#
Internal Part NumberEIS-MAX17501GTEVKIT#
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Step-Down Converters, MAX17501 and MAX17502
Himalaya Synchronous Buck Converter Family
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductMAX1750x Step-Down Converters
Maxim - Himalaya Step-Down Switching Regulators
Reference Design LibraryMAX17501GTEVKIT#: 12V @ 500mA, 14 ~ 60V in
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
SeriesHimalaya
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Non-Isolated
Power - Output-
Voltage - Output12V
Current - Output500mA
Voltage - Input14 V ~ 60 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching600kHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartMAX17501G
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX17501GTEVKIT#
Related LinksMAX17501, MAX17501GTEVKIT# Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX17501GTEVKIT# Details Description
Related parts for MAX17501GTEVKIT#
IC REG LDO 1.8V 1A SOT223 datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W EMT5 datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 16.2KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT PIN datasheet.pdf
STAINLESS STEEL ALTERNATIVE datasheet.pdf
DIODE SW 1A 400V 150NS DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM datasheet.pdf