Maxim Integrated MAX1793EUE25+T
MAX1793EUE25+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX1793EUE25+T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V/ADJ 1A 16TSSOP
Datasheet Download
MAX1793EUE25+T.pdf
Availability of MAX1793EUE25+T
QUANTITY
MAX1793EUE25+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX1793EUE25+T
Internal Part NumberEIS-MAX1793EUE25+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
3D Model19300160447.jt
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed or Adjustable
Voltage - Output2.5V, 1.25 V ~ 5 V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package16-TSSOP-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX1793EUE25+T
Related LinksMAX1793, MAX1793EUE25+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX1793EUE25+T Details Description
Related parts for MAX1793EUE25+T
CONN TERMINAL SOLDER TAB .563 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1.5A 20SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
RES MO 3W 39 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN CHAMP PLUG 80POS STADDLE MT datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf