Maxim Integrated MAX203CPP+G36
MAX203CPP+G36 picture photo
Mfg. Part Number
MAX203CPP+G36
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC TXRX RS232 5V W/CAPS 20-DIP
Datasheet Download
MAX203CPP+G36.pdf
Availability of MAX203CPP+G36
QUANTITY
MAX203CPP+G36 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX203CPP+G36
Internal Part NumberEIS-MAX203CPP+G36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDetermining Clock Accuracy Requirements for UART Communications
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package18
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTube
TypeTransceiver
ProtocolRS232
Number of Drivers/Receivers2/2
DuplexFull
Receiver Hysteresis500mV
Data Rate120Kbps
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package20-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX203CPP+G36
Related LinksMAX203, MAX203CPP+G36 Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX203CPP+G36 Details Description
Related parts for MAX203CPP+G36
CONN PLUG 14 POS PIN SILVER datasheet.pdf
BUS COUPLER 8INPUT 4OUTPUT datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 50POS THRUHL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
OSC XO 148.35165MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf