Maxim Integrated MAX2850ITK+
MAX2850ITK+ picture photo
Mfg. Part Number
MAX2850ITK+
Manufacturer
Product Category
RF Transmitters
Brief Description
TRANSMITTER MIMO 5GHZ 4CH 68TQFN
Datasheet Download
MAX2850ITK+.pdf
Availability of MAX2850ITK+
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX2850ITK+ Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX2850ITK+
Internal Part NumberEIS-MAX2850ITK+
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesGeneral Layout Guidelines for RF and Mixed-Signal PCBs
RF Basics
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transmitters
Series-
PackagingTube
Frequency4.9GHz ~ 5.9GHz
ApplicationsGeneral Purpose
Modulation or Protocol-
Data Rate (Max)-
Power - Output-4dBm
Current - Transmitting661mA
Data InterfacePCB, Surface Mount
Antenna ConnectorPCB, Surface Mount
Memory Size-
Features-
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-
Package / Case68-TQFN Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX2850ITK+
Related LinksMAX28, MAX2850ITK+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX2850ITK+ Details Description
Related parts for MAX2850ITK+
Crystal 12.0000MHz 30ppm Series 60 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184PS PCI64 .05 5V datasheet.pdf
WIRE FORM FAN GUARD 120MM datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH TOP ROLLR PLNGR SPDT 120V datasheet.pdf
RES 182 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN JUNCTION M12 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
850UF 450V 64X143 85C ST datasheet.pdf