Maxim Integrated MAX325CPA+
MAX325CPA+ picture photo
Mfg. Part Number
MAX325CPA+
Manufacturer
Product Category
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Brief Description
IC SWITCH DUAL SPST 8DIP
Datasheet Download
MAX325CPA+.pdf
Availability of MAX325CPA+
QUANTITY
MAX325CPA+ Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX325CPA+
Internal Part NumberEIS-MAX325CPA+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Series-
PackagingTube
FunctionSwitch
Circuit2 x SPST - NC/NO
On-State Resistance60 Ohm
Voltage Supply SourceSingle Supply
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.7 V ~ 16 V
Current - Supply1µA
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX325CPA+
Related LinksMAX32, MAX325CPA+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX325CPA+ Details Description
Related parts for MAX325CPA+
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
IC FREQ GENERATOR 28SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 2.0A 200V DF datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.32 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100 SGHT TAIL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 2A 60V DO-41 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16UQFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3A SMC datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 115VAC WIRE datasheet.pdf