Maxim Integrated MAX400CPA
MAX400CPA picture photo
Mfg. Part Number
MAX400CPA
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 600KHZ 8DIP
Datasheet Download
MAX400CPA.pdf
Availability of MAX400CPA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX400CPA Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX400CPA
Internal Part NumberEIS-MAX400CPA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTube
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits1
Output Type-
Slew Rate0.3 V/µs
Gain Bandwidth Product600kHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias700pA
Voltage - Input Offset10µV
Current - Supply-
Current - Output / Channel-
Voltage - Supply, Single/Dual (±)±3 V ~ 18 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX400CPA
Related LinksMAX4, MAX400CPA Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX400CPA Details Description
Related parts for MAX400CPA
IC OPAMP INSTR 600KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET FILTERED 2A datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PLUG DC MOLDED 22AWG 2.1MM 3' datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR 68M752 49BGA datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 37POS .100 L.835 datasheet.pdf