Maxim Integrated MAX4125ESA+T
MAX4125ESA+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX4125ESA+T
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 25MHZ RRO 8SOIC
Datasheet Download
MAX4125ESA+T.pdf
Availability of MAX4125ESA+T
QUANTITY
MAX4125ESA+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX4125ESA+T
Internal Part NumberEIS-MAX4125ESA+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits1
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate10 V/µs
Gain Bandwidth Product25MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias50nA
Voltage - Input Offset200µV
Current - Supply725µA
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.7 V ~ 6.5 V, ±1.35 V ~ 3.25 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX4125ESA+T
Related LinksMAX412, MAX4125ESA+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX4125ESA+T Details Description
Related parts for MAX4125ESA+T
IC SENSOR TOUCH/PROX 1CHAN 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 20V 20% 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 5MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 350 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 38.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY 1.32MM UFL-UFL 6.38" datasheet.pdf