Maxim Integrated MAX4285ESA-T
MAX4285ESA-T picture photo
Mfg. Part Number
MAX4285ESA-T
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP BUFFER 220MHZ 8SOIC
Datasheet Download
MAX4285ESA-T.pdf
Availability of MAX4285ESA-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX4285ESA-T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX4285ESA-T
Internal Part NumberEIS-MAX4285ESA-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeBuffer
Number of Circuits1
Output Type-
Slew Rate385 V/µs
Gain Bandwidth Product-
-3db Bandwidth220MHz
Current - Input Bias13µA
Voltage - Input Offset100µV
Current - Supply23mA
Current - Output / Channel106mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.85 V ~ 6.5 V, ±1.425 V ~ 3.25 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX4285ESA-T
Related LinksMAX428, MAX4285ESA-T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX4285ESA-T Details Description
Related parts for MAX4285ESA-T
CAP CER 430PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 30A TO-268 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 27 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SHLD MULTI COND, AWG 25' datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CIRCUIT 4X2SON datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP A, AFS S4 TU datasheet.pdf
HANDLE BLADE HOLDING 3.5" datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf