Maxim Integrated MAX4285EUT-T
MAX4285EUT-T picture photo
Mfg. Part Number
MAX4285EUT-T
Brief Description
IC OPAMP BUFFER 220MHZ SOT23-6
Datasheet Download
MAX4285EUT-T.pdf
Availability of MAX4285EUT-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX4285EUT-T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX4285EUT-T
Internal Part NumberEIS-MAX4285EUT-T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Design Resources4255,4257,42551 EK Schematic
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeBuffer
Number of Circuits1
Output Type-
Slew Rate385 V/µs
Gain Bandwidth Product-
-3db Bandwidth220MHz
Current - Input Bias13µA
Voltage - Input Offset1.5mV
Current - Supply23mA
Current - Output / Channel106mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.85 V ~ 6.5 V, ±1.425 V ~ 3.25 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX4285EUT-T
Related LinksMAX428, MAX4285EUT-T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX4285EUT-T Details Description
Related parts for MAX4285EUT-T
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 27.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A 1.5MM TIN datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT CRIMP datasheet.pdf
JUMPER MALE 2.54MM datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
MICA CHIP KIT SMD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf