| Internal Part Number | EIS-MAX4314ESD+T | |
| Product Training Modules | Lead (SnPb) Finish for COTS Long-Term Supply Program | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Linear - Amplifiers - Video Amps and Modules | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Applications | 4:1 Multiplexer-Amplifier | |
| Output Type | Rail-to-Rail | |
| Number of Circuits | 1 | |
| -3db Bandwidth | 127MHz | |
| Slew Rate | 430 V/µs | |
| Current - Supply | 6.9mA | |
| Current - Output / Channel | 95mA | |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4 V ~ 10.5 V, ±2 V ~ 5.25 V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |