Maxim Integrated MAX4530CAP+
MAX4530CAP+ picture photo
Mfg. Part Number
MAX4530CAP+
Manufacturer
Product Category
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Brief Description
IC MULTIPLEXER 8X1 20SSOP
Datasheet Download
MAX4530CAP+.pdf
Availability of MAX4530CAP+
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX4530CAP+ Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX4530CAP+
Internal Part NumberEIS-MAX4530CAP+
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Series-
PackagingTube
FunctionMultiplexer
Circuit1 x 8:1
On-State Resistance75 Ohm
Voltage Supply SourceSingle, Dual Supply
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2 V ~ 12 V, ±2 V ~ 6 V
Current - Supply-
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX4530CAP+
Related LinksMAX45, MAX4530CAP+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX4530CAP+ Details Description
Related parts for MAX4530CAP+
ROUND SPACER #4 NYLON 3/4" datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .050" STR PCB datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER 8VSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL SPDT 25A SCREW datasheet.pdf
IMPACT BP 4X16 OPEN SN datasheet.pdf
INSERT EGG.3B.303. FOR 3LV datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 20POS DR LOW P datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V BIPOLAR SC70-3 datasheet.pdf