Maxim Integrated MAX5491NA01500+T
MAX5491NA01500+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX5491NA01500+T
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3
Datasheet Download
MAX5491NA01500+T.pdf
Availability of MAX5491NA01500+T
QUANTITY
MAX5491NA01500+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX5491NA01500+T
Internal Part NumberEIS-MAX5491NA01500+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application Notes3V DACs Used in ±10V Applications
The Zero-Transistor IC, a New Plateau in IC Design
Saving Energy: Little Things Mean a Lot
Rail Splitter, from Abraham Lincoln to Virtual Ground
Minimize Voltage Offsets in Precision Amplifiers
ADC Input Translator
A Power Engineer: the Super Hero in a Design?
Reduce the Chances of Human Error: Part 2, Super Amps and Filters for Analog Interface
Product Training ModulesPrecision Resistor Networks
Lead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesMAX5491
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeVoltage Divider
Resistance (Ohms)12k, 18k
Tolerance±0.035%
Number of Resistors2
Number of Pins3
Power Per Element87.5mW
Temperature Coefficient±35ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsVoltage Divider (TCR Matched)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Size / Dimension0.115" L x 0.051" W (2.92mm x 1.30mm)
Height0.044" (1.12mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX5491NA01500+T
Related LinksMAX5491N, MAX5491NA01500+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX5491NA01500+T Details Description
Related parts for MAX5491NA01500+T
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
LED GREEN T-3/4 RT ANG 5V PCB datasheet.pdf
RES SMD 4.7KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 54.9KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 14 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ3A PG11 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W datasheet.pdf