Maxim Integrated MAX5492RA01100+T
MAX5492RA01100+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX5492RA01100+T
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES NETWORK 2 RES MULT OHM SC74A
Datasheet Download
MAX5492RA01100+T.pdf
Availability of MAX5492RA01100+T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX5492RA01100+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX5492RA01100+T
Internal Part NumberEIS-MAX5492RA01100+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesThe Zero-Transistor IC, a New Plateau in IC Design
Saving Energy: Little Things Mean a Lot
Rail Splitter, from Abraham Lincoln to Virtual Ground
Minimize Voltage Offsets in Precision Amplifiers
A Power Engineer: the Super Hero in a Design?
Reduce the Chances of Human Error: Part 2, Super Amps and Filters for Analog Interface
Product Training ModulesPrecision Resistor Networks
Lead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesMAX5492
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeVoltage Divider
Resistance (Ohms)4.762k, 5.238k
Tolerance±0.035%
Number of Resistors2
Number of Pins5
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±35ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsVoltage Divider (TCR Matched)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Size / Dimension0.114" L x 0.064" W (2.90mm x 1.63mm)
Height0.057" (1.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX5492RA01100+T
Related LinksMAX5492R, MAX5492RA01100+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX5492RA01100+T Details Description
Related parts for MAX5492RA01100+T
CONN SMA PLUG STR 50 OHM datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC VCXO 155.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 25POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
THYRISTOR QFN 3X3 2L datasheet.pdf
RES 13.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 3.3K OHM 6SIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 3W DO214AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 108POS .050 THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf