Maxim Integrated MAX6070AAUT30+T
MAX6070AAUT30+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6070AAUT30+T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES 3V SOT23-6
Datasheet Download
MAX6070AAUT30+T.pdf
Availability of MAX6070AAUT30+T
QUANTITY
MAX6070AAUT30+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6070AAUT30+T
Internal Part NumberEIS-MAX6070AAUT30+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUnderstanding Voltage-Reference Topologies and Specifications
Product Training ModulesMAX6070 and MAX6071 Low-Noise, High-Precision Series Voltage Reference
Design Resources4255,4257,42551 EK Schematic
Featured ProductMAX6070/MAX6071 Low-Noise, High-Precision Voltage References Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output10mA
Tolerance±0.04%
Temperature Coefficient6ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz4.6µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz5µVrms
Voltage - Input3.2 V ~ 5.5 V
Current - Supply300µA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6070AAUT30+T
Related LinksMAX6070, MAX6070AAUT30+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6070AAUT30+T Details Description
Related parts for MAX6070AAUT30+T
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165CABGA datasheet.pdf
BEAD FERRITE ARRAY 80 OHM 2010 datasheet.pdf
BOARD EVAL AS13985F18 datasheet.pdf
SWITCH REED SPST .5A 20-25AT datasheet.pdf
FIXED IND 40NH 250MA 700 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf