Maxim Integrated MAX6072AAUB50+
MAX6072AAUB50+ picture photo
Mfg. Part Number
MAX6072AAUB50+
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES 5V/2.5V UMAX
Datasheet Download
MAX6072AAUB50+.pdf
Availability of MAX6072AAUB50+
QUANTITY
MAX6072AAUB50+ Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6072AAUB50+
Internal Part NumberEIS-MAX6072AAUB50+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTube
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V, 5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output10mA
Tolerance±0.05%
Temperature Coefficient6ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz4.8µVp-p, 9µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz6µVrms, 15µVrms
Voltage - Input2.8 V ~ 5.5 V
Current - Supply320µA, 350µA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package10-uMAX
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6072AAUB50+
Related LinksMAX6072, MAX6072AAUB50+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6072AAUB50+ Details Description
Related parts for MAX6072AAUB50+
IC CPLD 64MC 15NS 68PLCC datasheet.pdf
VARISTOR 67V 250A 1210 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SELECTOR MUX QUAD 2-1 16SO datasheet.pdf
IMPACT DC 3X10 OPEN SN datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DSUB 50 F PCB STR G CAD datasheet.pdf
HDM 5MPR110F22OF K datasheet.pdf
OSC SO 125.000MHZ LVTTL SMD datasheet.pdf