Maxim Integrated MAX6126A21+
MAX6126A21+ picture photo
Mfg. Part Number
MAX6126A21+
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES 2.048V 8UMAX
Datasheet Download
MAX6126A21+.pdf
Availability of MAX6126A21+
QUANTITY
MAX6126A21+ Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6126A21+
Internal Part NumberEIS-MAX6126A21+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUnderstanding Voltage-Reference Topologies and Specifications
Ultra-Low-Noise LDO Achieves 6nV/vHz Noise Performance
Design Considerations for a Low-Cost Sensor and A/D Interface
Calculating the Error Budget in Precision Digital-to-Analog Converter (DAC) Applications
How Signal Chains and PLCs Impact Our Lives
Reduce the Chances of Human Error: Part 1, Power and Ground
Digital-to-Analog Converter Fine-Tunes Reference Output
Campbell (MAXREFDES4#) Nexys 3 Quick Start Guide
Fresno (MAXREFDES11#) ZedBoard Quick Start Guide
Cupertino (MAXREFDES5#) ZedBoard Quick Start Guide
Campbell (MAXREFDES4#) ZedBoard Quick Start Guide
Carmel (MAXREFDES18#) LX9 Quick Start Guide
Carmel (MAXREFDES18#) ZedBoard Quick Start Guide
Fremont (MAXREFDES6#) Nexys 3 Quick Start Guide
Fremont (MAXREFDES6#) ZedBoard Quick Start Guide
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Voltage Reference Selection
Easy Analog Front End (AFE) Solution
4-Channel Analog Output Design Accelerator Kit
Featured ProductMAX6126 Voltage Reference and MAXREFDES5 AFE
MAXSANTAFEEVSYS# Kit
MAXREFDES61# 16-Bit Four Micro PLC Card
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTube
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.048V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output10mA
Tolerance±0.06%
Temperature Coefficient5ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz1.3µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz-
Voltage - Input2.7 V ~ 12.6 V
Current - Supply725µA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-uMAX
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6126A21+
Related LinksMAX61, MAX6126A21+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6126A21+ Details Description
Related parts for MAX6126A21+
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 512B OTP 18DIP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 96POS DUAL GOLD datasheet.pdf
IC DAC 14BIT R-R I2C 12-DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 10K 20QFN datasheet.pdf
KIT VERTICAL BRD MPC5565 324PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 7.32 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf