Maxim Integrated MAX6133BASA25+
MAX6133BASA25+ picture photo
Mfg. Part Number
MAX6133BASA25+
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC
Datasheet Download
MAX6133BASA25+.pdf
Availability of MAX6133BASA25+
QUANTITY
MAX6133BASA25+ Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6133BASA25+
Internal Part NumberEIS-MAX6133BASA25+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUnderstanding Voltage-Reference Topologies and Specifications
3V DACs Used in ±10V Applications
Well Grounded, Digital Is Analog
Reduce the Chances of Human Error: Part 1, Power and Ground
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTube
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±0.08%
Temperature Coefficient10ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz16µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz12µVrms
Voltage - Input2.7 V ~ 12.6 V
Current - Supply85µA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)