Maxim Integrated MAX6310UK49D1-T
MAX6310UK49D1-T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6310UK49D1-T
Brief Description
IC PROGRAM 4.900V RESET SOT23-5
Datasheet Download
MAX6310UK49D1-T.pdf
Availability of MAX6310UK49D1-T
QUANTITY
MAX6310UK49D1-T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6310UK49D1-T
Internal Part NumberEIS-MAX6310UK49D1-T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMulti-Voltage Supervisor
Number of Voltages Monitored2
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Reset Timeout1 ms Minimum
Voltage - Threshold4.9V, Adj
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6310UK49D1-T
Related LinksMAX6310, MAX6310UK49D1-T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6310UK49D1-T Details Description
Related parts for MAX6310UK49D1-T
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR XA 8POS 2.5MM TIN SMD datasheet.pdf
CAGE NUT STEEL 10-32 25/PK datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 22.5792MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 0.475 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SWITCH 325A 600V T70 datasheet.pdf
RES 830 OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf