Maxim Integrated MAX6316LUK45CX+T
MAX6316LUK45CX+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6316LUK45CX+T
Brief Description
IC MPU/RESET CIRC 4.50V SOT23-5
Datasheet Download
MAX6316LUK45CX+T.pdf
Availability of MAX6316LUK45CX+T
QUANTITY
MAX6316LUK45CX+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6316LUK45CX+T
Internal Part NumberEIS-MAX6316LUK45CX+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesPrecision DAC and Watchdog Improve Analog Output Safety
Keep the Product Working -Microprocessor Supervisors Offer Big Insurance in Small Packages
Choosing Supervisor Outputs
Watchdogs Improve System Reliability-How to Choose the Right Part
Supervisor IC Indicates Fan Failure
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Reset Timeout140 ms Minimum
Voltage - Threshold4.5V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6316LUK45CX+T
Related LinksMAX6316L, MAX6316LUK45CX+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6316LUK45CX+T Details Description
Related parts for MAX6316LUK45CX+T
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IMPACT ORTHO MP 5X10 INSERTION datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 5 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CTV 8C 8#16 SKT RECP datasheet.pdf
TV 26C 26#20 PIN RECP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SMC datasheet.pdf