Maxim Integrated MAX6316LUK45CY-T
MAX6316LUK45CY-T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6316LUK45CY-T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC MPU/RESET CIRC 4.50V SOT23-5
Datasheet Download
MAX6316LUK45CY-T.pdf
Availability of MAX6316LUK45CY-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX6316LUK45CY-T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6316LUK45CY-T
Internal Part NumberEIS-MAX6316LUK45CY-T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesPrecision DAC and Watchdog Improve Analog Output Safety
Keep the Product Working -Microprocessor Supervisors Offer Big Insurance in Small Packages
Choosing Supervisor Outputs
Watchdogs Improve System Reliability-How to Choose the Right Part
Supervisor IC Indicates Fan Failure
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Reset Timeout140 ms Minimum
Voltage - Threshold4.5V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6316LUK45CY-T
Related LinksMAX6316L, MAX6316LUK45CY-T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6316LUK45CY-T Details Description
Related parts for MAX6316LUK45CY-T
RES SMD 15.8 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
TVS DIODE 38.1VWM 67.8VC DO204AC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 100A TDSON-8 datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE INC datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS M3 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 38MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC ACCEL SPI/I2C 3AX 14LGA datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1.3W DO41 datasheet.pdf
RES ARRAY 25 OHM 4.5PF 0402 datasheet.pdf