Maxim Integrated MAX6348XR42-T
MAX6348XR42-T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6348XR42-T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC MPU/RESET CIRC 4.20V SC70-3
Datasheet Download
MAX6348XR42-T.pdf
Availability of MAX6348XR42-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX6348XR42-T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6348XR42-T
Internal Part NumberEIS-MAX6348XR42-T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Mar/2015
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset Timeout100 ms Minimum
Voltage - Threshold4.2V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-70, SOT-323
Supplier Device PackageSC-70-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6348XR42-T
Related LinksMAX634, MAX6348XR42-T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6348XR42-T Details Description
Related parts for MAX6348XR42-T
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ZACK STRIP 10SECT PRINT HORIZON datasheet.pdf
1.27 HD SMT SHRD datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS INLINE SCKT datasheet.pdf