Maxim Integrated MAX6377XR24-T
MAX6377XR24-T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6377XR24-T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC VOLT DETECTOR LP 2.40V SC70-3
Datasheet Download
MAX6377XR24-T.pdf
Availability of MAX6377XR24-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX6377XR24-T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6377XR24-T
Internal Part NumberEIS-MAX6377XR24-T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset Timeout20 µs Typical Propagation Delay
Voltage - Threshold2.4V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-70, SOT-323
Supplier Device PackageSC-70-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6377XR24-T
Related LinksMAX637, MAX6377XR24-T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6377XR24-T Details Description
Related parts for MAX6377XR24-T
IC OFFLINE CTRLR SMPS CM 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2PR 3.3V 16-TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.99 OHM 1% 20W datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 2W DO204AL datasheet.pdf