Maxim Integrated MAX6379XR37+T
MAX6379XR37+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6379XR37+T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC VOLT DETECT LP 3.70V SC70-3
Datasheet Download
MAX6379XR37+T.pdf
Availability of MAX6379XR37+T
QUANTITY
MAX6379XR37+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6379XR37+T
Internal Part NumberEIS-MAX6379XR37+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High
Reset Timeout20 µs Typical Propagation Delay
Voltage - Threshold3.7V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-70, SOT-323
Supplier Device PackageSC-70-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6379XR37+T
Related LinksMAX637, MAX6379XR37+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6379XR37+T Details Description
Related parts for MAX6379XR37+T
OSC 3.3V PROG TTL TRI ST 100PPM datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 96POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1500V 2A TO-220FI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 896FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf