Maxim Integrated MAX6381XR28D2+T
MAX6381XR28D2+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6381XR28D2+T
Brief Description
IC MPU/RESET CIRC 2.80V SC70-3
Datasheet Download
MAX6381XR28D2+T.pdf
Availability of MAX6381XR28D2+T
QUANTITY
MAX6381XR28D2+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6381XR28D2+T
Internal Part NumberEIS-MAX6381XR28D2+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Switching Between Battery and External Power Sources
Maximize Battery Life and Minimize Replacements
Power-On Reset and Related Supervisory Functions
Improve Sensor Performance and SNR in Pulse Oximeter Designs
Introduction to Hearing Aids and Important Design Considerations
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Reset Timeout20 ms Minimum
Voltage - Threshold2.8V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-70, SOT-323
Supplier Device PackageSC-70-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6381XR28D2+T
Related LinksMAX6381, MAX6381XR28D2+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6381XR28D2+T Details Description
Related parts for MAX6381XR28D2+T
CABLE CLAMP HINGED NATURAL datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUFF N-INV OP/DRAIN 5TSSOP datasheet.pdf
16 CIR MTA-100 CONN BLUE LF datasheet.pdf
KIT ACCESSRY FLANGE 30X50" BLACK datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 4V 2917 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 300MW SOT23 datasheet.pdf