Maxim Integrated MAX6388XS18D7-T
MAX6388XS18D7-T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6388XS18D7-T
Brief Description
IC MPU/RESET CIRC 1.80V SC70-4
Datasheet Download
MAX6388XS18D7-T.pdf
Availability of MAX6388XS18D7-T
QUANTITY
MAX6388XS18D7-T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6388XS18D7-T
Internal Part NumberEIS-MAX6388XS18D7-T
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMulti-Voltage Supervisor
Number of Voltages Monitored2
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High
Reset Timeout1.2 s Minimum
Voltage - Threshold1.8V, Adj
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6388XS18D7-T
Related LinksMAX6388, MAX6388XS18D7-T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6388XS18D7-T Details Description
Related parts for MAX6388XS18D7-T
IC REG LDO 2.8V/2.6V TSOT23-6 datasheet.pdf
MOD EFP 3UX2.05 FOR 4.5X6.5 PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 2.6A SOT223 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 430K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/8 RED 25X4' datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 980MA 450 MOHM datasheet.pdf