Maxim Integrated MAX6388XS42D1-T
MAX6388XS42D1-T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6388XS42D1-T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC MPU/RESET CIRC 4.20V SC70-4
Datasheet Download
MAX6388XS42D1-T.pdf
Availability of MAX6388XS42D1-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX6388XS42D1-T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6388XS42D1-T
Internal Part NumberEIS-MAX6388XS42D1-T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMulti-Voltage Supervisor
Number of Voltages Monitored2
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High
Reset Timeout1 ms Minimum
Voltage - Threshold4.2V, Adj
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-82A, SOT-343
Supplier Device PackageSC-70-4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6388XS42D1-T
Related LinksMAX6388, MAX6388XS42D1-T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6388XS42D1-T Details Description
Related parts for MAX6388XS42D1-T
FIXED IND 3.3NH 200MA 550 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 16A TO263AB datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 31POS SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf