Maxim Integrated MAX6464UR16+T
MAX6464UR16+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6464UR16+T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC VOLT DETECTOR LP SOT23-3
Datasheet Download
MAX6464UR16+T.pdf
Availability of MAX6464UR16+T
QUANTITY
MAX6464UR16+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6464UR16+T
Internal Part NumberEIS-MAX6464UR16+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Reset Timeout150 ms Minimum
Voltage - Threshold1.6V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6464UR16+T
Related LinksMAX646, MAX6464UR16+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6464UR16+T Details Description
Related parts for MAX6464UR16+T
CAP CER 300PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 10KOHM 25C datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 50 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/8W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP MICA 270PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
2700UF 16V 16.5X28 105C RAD datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0603 X5R 10レF 4V datasheet.pdf