Maxim Integrated MAX6464UR16+T
MAX6464UR16+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6464UR16+T
Brief Description
IC VOLT DETECTOR LP SOT23-3
Datasheet Download
MAX6464UR16+T.pdf
Availability of MAX6464UR16+T
QUANTITY
MAX6464UR16+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6464UR16+T
Internal Part NumberEIS-MAX6464UR16+T
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Reset Timeout150 ms Minimum
Voltage - Threshold1.6V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6464UR16+T
Related LinksMAX646, MAX6464UR16+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6464UR16+T Details Description
Related parts for MAX6464UR16+T
RES 3.4K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 1GBIT 60VBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 17MM datasheet.pdf
Connector Socket 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf