Maxim Integrated MAX6723UTYHD3+T
MAX6723UTYHD3+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6723UTYHD3+T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6
Datasheet Download
MAX6723UTYHD3+T.pdf
Availability of MAX6723UTYHD3+T
QUANTITY
MAX6723UTYHD3+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6723UTYHD3+T
Internal Part NumberEIS-MAX6723UTYHD3+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesWatchdogs Improve System Reliability-How to Choose the Right Part
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Design Resources4255,4257,42551 EK Schematic
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMulti-Voltage Supervisor
Number of Voltages Monitored3
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset Timeout140 ms Minimum
Voltage - Threshold1.313V, 2.188V, Adj
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6723UTYHD3+T
Related LinksMAX6723, MAX6723UTYHD3+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6723UTYHD3+T Details Description
Related parts for MAX6723UTYHD3+T
FIXED IND 470UH 1.58A 377 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 723 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
DIP CABLE 4POS datasheet.pdf