Maxim Integrated MAX6855UK23D3+T
MAX6855UK23D3+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6855UK23D3+T
Datasheet Download
MAX6855UK23D3+T.pdf
Availability of MAX6855UK23D3+T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX6855UK23D3+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6855UK23D3+T
Internal Part NumberEIS-MAX6855UK23D3+T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Long-Term Supply Program
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Jan/2015
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High
Reset Timeout150 ms Minimum
Voltage - Threshold2.313V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6855UK23D3+T
Related LinksMAX6855, MAX6855UK23D3+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6855UK23D3+T Details Description
Related parts for MAX6855UK23D3+T
TRANS NPN/PNP 40V 0.2A SC88 datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 136MA 19.5 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
IC DRIVER HISIDE QUAD POWERSSO12 datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 35NS 84PLCC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS W/PIN BOX datasheet.pdf
RES 60K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL GUIDE MA-10 datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf