| Internal Part Number | EIS-MAX6856UK25D3+T | |
| Product Training Modules | Lead (SnPb) Finish for COTS Long-Term Supply Program | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Number of Voltages Monitored | 1 | |
| Output | Open Drain or Open Collector | |
| Reset | Active Low | |
| Reset Timeout | 150 ms Minimum | |
| Voltage - Threshold | 2.5V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | MAX6856UK25D3+T | |
| Related Links | MAX6856, MAX6856UK25D3+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor | |
 | 1769260000 | CONN TERM BLK PCB 5.08MM 8POS OR | datasheet.pdf | |