| Internal Part Number | EIS-MAX6865UK18D3S+T | |
| Reset | Active High | |
| Reset Timeout | 150 ms Minimum | |
| Voltage - Threshold | 1.8V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | MAX6865UK18D3S+T | |
| Related Links | MAX6865U, MAX6865UK18D3S+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor | |
 | 1662620000 | CONN HOOD TOP ENTRY SZ8 PG29 | datasheet.pdf | |
 | 1760903001 | TERM BLOCK HDR 19POS VERT 3.5MM | datasheet.pdf | |