ON Semiconductor MAX809SN120T1G
MAX809SN120T1G picture photo
Mfg. Part Number
MAX809SN120T1G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC MPU RESET MON 1.20V SOT-23
Datasheet Download
MAX809SN120T1G.pdf
Availability of MAX809SN120T1G
QUANTITY
MAX809SN120T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX809SN120T1G
Internal Part NumberEIS-MAX809SN120T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Reset Timeout140 ms Minimum
Voltage - Threshold1.2V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX809SN120T1G
Related LinksMAX809S, MAX809SN120T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MAX809SN120T1G Details Description
Related parts for MAX809SN120T1G
JUMPER-H1503TR/A3048G/H1503TR 3" datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 200 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.4A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC TX 900-960MHZ -8-13DB 20QFN datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 39K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT SKT datasheet.pdf