Maxim Integrated MAX8840ELT45+TG65
MAX8840ELT45+TG65 picture photo
Mfg. Part Number
MAX8840ELT45+TG65
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 4.5V 0.15A 6UDFN
Datasheet Download
MAX8840ELT45+TG65.pdf
Availability of MAX8840ELT45+TG65
QUANTITY
MAX8840ELT45+TG65 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX8840ELT45+TG65
Internal Part NumberEIS-MAX8840ELT45+TG65
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 120mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)150mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WFDFN
Supplier Device Package6-uDFN (1.5x1.0)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX8840ELT45+TG65
Related LinksMAX8840E, MAX8840ELT45+TG65 Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX8840ELT45+TG65 Details Description
Related parts for MAX8840ELT45+TG65
IDC CABLE - AKR40H/AE40M/AKR40H datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
ROLL VINYL ESD 2.5'X50' datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A 1408 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 3A SMD datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf