Maxim Integrated MAX8877EUK25+T
MAX8877EUK25+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX8877EUK25+T
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
MAX8877EUK25+T.pdf
Availability of MAX8877EUK25+T
QUANTITY
MAX8877EUK25+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX8877EUK25+T
Internal Part NumberEIS-MAX8877EUK25+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUSB-Powered High Precision Hi-Fi Phono Preamp
Managing Noise in Cell-Phone Handsets
Selecting LDO Linear Regulators for Cellphone Designs
Phase Noise and TD-SCDMA UE Receiver
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.165V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)160mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX8877EUK25+T
Related LinksMAX8877, MAX8877EUK25+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX8877EUK25+T Details Description
Related parts for MAX8877EUK25+T
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS datasheet.pdf
CHASSIS VALULINE 10.50"X17"X13" datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.55 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
M8 LNG,UNSH,SS,4MM,NPN,NC,M8 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf