Maxim Integrated MAX8877EZK25+TGF4
MAX8877EZK25+TGF4 picture photo
Mfg. Part Number
MAX8877EZK25+TGF4
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.15A TSOT23-5
Datasheet Download
MAX8877EZK25+TGF4.pdf
Availability of MAX8877EZK25+TGF4
QUANTITY
MAX8877EZK25+TGF4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX8877EZK25+TGF4
Internal Part NumberEIS-MAX8877EZK25+TGF4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUSB-Powered High Precision Hi-Fi Phono Preamp
Managing Noise in Cell-Phone Handsets
Selecting LDO Linear Regulators for Cellphone Designs
Phase Noise and TD-SCDMA UE Receiver
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.165V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)160mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device PackageTSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX8877EZK25+TGF4
Related LinksMAX8877E, MAX8877EZK25+TGF4 Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX8877EZK25+TGF4 Details Description
Related parts for MAX8877EZK25+TGF4
BOARD EVALUATION FOR SI5321 datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET 50POS IDC DL POL datasheet.pdf
IC TRANS RF PWR LDMOST PWRSO-10 datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 164MA 3 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 101 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FINGER, FEED datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 11W 1206 datasheet.pdf