Maxim Integrated MAX8878EZK36+T
MAX8878EZK36+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX8878EZK36+T
Brief Description
IC REG LDO 3.6V 0.15A TSOT23-5
Datasheet Download
MAX8878EZK36+T.pdf
Availability of MAX8878EZK36+T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX8878EZK36+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX8878EZK36+T
Internal Part NumberEIS-MAX8878EZK36+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesManaging Noise in Cell-Phone Handsets
Selecting LDO Linear Regulators for Cellphone Designs
Phase Noise and TD-SCDMA UE Receiver
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.6V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.165V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)160mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device PackageTSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX8878EZK36+T
Related LinksMAX8878, MAX8878EZK36+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX8878EZK36+T Details Description
Related parts for MAX8878EZK36+T
FERRULE CRIMP TOOL datasheet.pdf
RES SMD 9.53KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN DB25 CRIMP MALE YLW CHROME datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH SPST SOT23-6 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 14DIP datasheet.pdf
ENCODER MINI 120CPR 0.8X0.25" datasheet.pdf
CONN HSG R/A INLINE PLUG 17POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf