Maxim Integrated MAX8887EZK28+T
MAX8887EZK28+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX8887EZK28+T
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.3A TSOT23-5
Datasheet Download
MAX8887EZK28+T.pdf
Availability of MAX8887EZK28+T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX8887EZK28+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX8887EZK28+T
Internal Part NumberEIS-MAX8887EZK28+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSelecting LDO Linear Regulators for Cellphone Designs
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)420mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device PackageTSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX8887EZK28+T
Related LinksMAX8887, MAX8887EZK28+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX8887EZK28+T Details Description
Related parts for MAX8887EZK28+T
CAP CER 0.68UF 16V Y5V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 22PIN SLD CUP datasheet.pdf
2.54MM CENTER TWO PART PROBE datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IMPACT ORTHO DC 4X8 OPEN SN datasheet.pdf
MICROMATE FEMALE SURFACE MOUNT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.01 OHM 10% 25W datasheet.pdf