Maxim Integrated MAX8891EXK33/V+T
MAX8891EXK33/V+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX8891EXK33/V+T
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A SC70-6
Datasheet Download
MAX8891EXK33/V+T.pdf
Availability of MAX8891EXK33/V+T
QUANTITY
MAX8891EXK33/V+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX8891EXK33/V+T
Internal Part NumberEIS-MAX8891EXK33/V+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesBlood Pressure Monitor Design Considerations
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 120mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Supplier Device PackageSC-70-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX8891EXK33/V+T
Related LinksMAX8891E, MAX8891EXK33/V+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX8891EXK33/V+T Details Description
Related parts for MAX8891EXK33/V+T
RELAY TELECOM DPDT 1A 5V datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 143.85VC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE MODULE 1KV 600A POW-R-BLOK datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf