Panasonic Electronic Components MAZ21100BG
MAZ21100BG picture photo
Mfg. Part Number
MAZ21100BG
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 11V 1W DO41
Datasheet Download
MAZ21100BG.pdf
Availability of MAZ21100BG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAZ21100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of MAZ21100BG
Internal Part NumberEIS-MAZ21100BG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)8 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 200mA
Operating Temperature-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-41
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAZ21100BG
Related LinksMAZ21, MAZ21100BG Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
MAZ21100BG Details Description
Related parts for MAZ21100BG
IC OPAMP JFET 5.5MHZ 8SO datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CONN RCPT HSG .110 3POS BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 150MW 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP CER 4.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 40POS datasheet.pdf