Panasonic Electronic Components MAZ81600ML
MAZ81600ML picture photo
Mfg. Part Number
MAZ81600ML
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 16V 150MW SMINI2
Datasheet Download
MAZ81600ML.pdf
Availability of MAZ81600ML
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAZ81600ML Order Process
Ship out your order
Specifications of MAZ81600ML
Internal Part NumberEIS-MAZ81600ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance±6%
Power - Max150mW
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 12V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 10mA
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-90, SOD-323F
Supplier Device PackageSMini2-F1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAZ81600ML
Related LinksMAZ81, MAZ81600ML Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
MAZ81600ML Details Description
Related parts for MAZ81600ML
IC REG LDO 24V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 2.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 43K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 2W SMBG datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CLAMP SCREW-ON BEAM 1/2" FLANGE datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 6A 8WSON datasheet.pdf