Amphenol Sine Systems MB1JJN0600
MB1JJN0600 picture photo
Mfg. Part Number
MB1JJN0600
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RCPT 6POS MALE STR
Datasheet Download
MB1JJN0600.pdf
Availability of MB1JJN0600
QUANTITY
MB1JJN0600 Order Process
Ship out your order
Specifications of MB1JJN0600
Internal Part NumberEIS-MB1JJN0600
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesM23/40 Motion Grade Circular Connectors
Standard Package252
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMotionGrade™ M23 B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions6 (5 Power + PE)
Shell Size - InsertM23-6
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size2.0mm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Shell Material, FinishZinc Die Cast, Nickel Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MB1JJN0600
Related LinksMB1JJ, MB1JJN0600 Datasheet, Amphenol Sine Systems Distributor
MB1JJN0600 Details Description
Related parts for MB1JJN0600
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IGBT 1000V 40A 150W TO220 datasheet.pdf
MOD IPM 600V 10A SUPERMINIDIP datasheet.pdf
CAP CER 430PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMC datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 668MA 450 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf
MICRO 100C P 6" RBW FLOAT NI datasheet.pdf