NKK Switches MB2011LD3W01
MB2011LD3W01 picture photo
Mfg. Part Number
MB2011LD3W01
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V
Datasheet Download
MB2011LD3W01.pdf
Availability of MB2011LD3W01
QUANTITY
MB2011LD3W01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MB2011LD3W01
Internal Part NumberEIS-MB2011LD3W01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbutton Switches
PCN Design/SpecificationMultiple Devices O-ring 30/Jun/2011
Multiple Series Dimensions 01/Dec/2014
M Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesMB2000
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating6A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypePlunger for Cap
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Rear
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.50mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life50,000 Cycles
Electrical Life25,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MB2011LD3W01
Related LinksMB2011, MB2011LD3W01 Datasheet, NKK Switches Distributor
MB2011LD3W01 Details Description
Related parts for MB2011LD3W01
RECTIFIER BRIDGE 50V 35A MB datasheet.pdf
40KA TVSS FUSE DBL STACK PIGTAIL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG QUAD 96LFBGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 62A D2PAK datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 40-QFN datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ST16C554D 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 520MA 520 MOHM TH datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf