NKK Switches MB2011SD3G01-BE
MB2011SD3G01-BE picture photo
Mfg. Part Number
MB2011SD3G01-BE
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
MB2011SD3G01-BE.pdf
Availability of MB2011SD3G01-BE
QUANTITY
MB2011SD3G01-BE Order Process
Ship out your order
Specifications of MB2011SD3G01-BE
Internal Part NumberEIS-MB2011SD3G01-BE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelMB2011SD3G01-BE
PCN Design/SpecificationM Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapYellow
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.50mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life50,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MB2011SD3G01-BE
Related LinksMB2011S, MB2011SD3G01-BE Datasheet, NKK Switches Distributor
MB2011SD3G01-BE Details Description
Related parts for MB2011SD3G01-BE
RES SMD 63.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 120LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
M/F DSUB FILTER ADAPTER 15PIN datasheet.pdf
ACCY MISC FOR RR BB1443 ANTENNA datasheet.pdf
RES SMD 33.6K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 649 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 9POS 6MM datasheet.pdf