| Internal Part Number | EIS-MB2065SS2A30-CC | |
| Product Training Modules | 3D CAD Models | |
| Featured Product | Pushbutton Switches | |
| 3D Model | MB2065SS2A30-CC | |
| PCN Design/Specification | M Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Pushbutton Switches | |
| Series | MB2000 | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Standard | |
| Circuit | SPDT | |
| Switch Function | On-On | |
| Current Rating | 6A (AC), 3A (DC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Round, Button | |
| Color - Actuator/Cap | Red | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | Epoxy Sealed Terminals | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |