| Internal Part Number | EIS-MB2085SS2W30-CB | |
| Product Training Modules | Switch Basics 3D CAD Models | |
| RoHS Information | Series, Cert of Compliance | |
| Featured Product | Pushbutton Switches | |
| 3D Model | MB2085SS2W30-CB | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Pushbutton Switches | |
| Series | MB2000 | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Standard | |
| Circuit | DPDT | |
| Switch Function | On-On | |
| Current Rating | 6A (AC), 3A (DC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Round, Button | |
| Color - Actuator/Cap | White | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | Epoxy Sealed Terminals | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |
| Mechanical Life | 100,000 Cycles | |
| Electrical Life | 25,000 Cycles | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | MB2085SS2W30-CB | |
| Related Links | MB2085S, MB2085SS2W30-CB Datasheet, NKK Switches Distributor | |
 | 1571601-1 | SWITCH SLIDE DP3T 4A 14V | datasheet.pdf | |