Sunon MB40200V1-000U-G99
MB40200V1-000U-G99 picture photo
Mfg. Part Number
MB40200V1-000U-G99
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 40X20MM
Datasheet Download
MB40200V1-000U-G99.pdf
Availability of MB40200V1-000U-G99
QUANTITY
MB40200V1-000U-G99 Order Process
Ship out your order
Specifications of MB40200V1-000U-G99
Internal Part NumberEIS-MB40200V1-000U-G99
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesDR MagLev®
Voltage - Rated5VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 20mm W
Air Flow8.9 CFM (0.252m³/min)
Static Pressure0.210 in H2O (52.3 Pa)
Bearing TypeVapo-Bearing™
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise25.5 dB(A)
Power (Watts)0.95W
RPM7200 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.190A
Voltage Range3.5 ~ 6VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 40°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MB40200V1-000U-G99
Related LinksMB40200V1, MB40200V1-000U-G99 Datasheet, Sunon Distributor
MB40200V1-000U-G99 Details Description
Related parts for MB40200V1-000U-G99
RES CERM WW 10W 250 OHM 5% VERT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
TAPE SEALING BOX CLEAR 48MMX50M datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 90NS 68PLCC datasheet.pdf
WIRE DEFLECT BRUSH datasheet.pdf
MBXL R/A HDR STR 2ACP RAISED datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
CAP CER 6.1PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD123 datasheet.pdf
15P F FILTER D-SUB 370PF 4-40 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf