SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands MB60S48K
MB60S48K picture photo
Mfg. Part Number
MB60S48K
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 60W
Datasheet Download
MB60S48K.pdf
Availability of MB60S48K
QUANTITY
MB60S48K Order Process
Ship out your order
Specifications of MB60S48K
Internal Part NumberEIS-MB60S48K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMedical Power Supply Market
Featured ProductU-MOSⅧ-H MOSFETs
MB60 Series Power Supplies
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMB60S
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts)60W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency88%
Operating Temperature-10°C ~ 80°C (With Derating)
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.00" L x 2.00" W x 1.00" H (76.2mm x 50.8mm x 25.4mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MB60S48K
MB60S48K Details Description
Related parts for MB60S48K
RES SMD 1.58M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf