Vishay/BCcomponents MBA02040C1620FRP00
MBA02040C1620FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1620FRP00
Brief Description
RES 162 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1620FRP00.pdf
Availability of MBA02040C1620FRP00
QUANTITY
MBA02040C1620FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1620FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1620FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1620FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1620FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1620FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C1620FRP00
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TAP 100K 24TSSOP datasheet.pdf
SOCKET LASER DIODE 4POS datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 72POS .156 GRN datasheet.pdf
LOW PROFILE DIP SWITCH datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS 30W 200V datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 100MHZ 8VDFN datasheet.pdf
OSC MEMS 200.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 900NH 4.6A 17 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf